Woda opadowa - czyli deszczówka:
Woda opadowa (potocznie: deszczówka) ? woda, która powstaje przez kondensację pary wodnej w atmosferze i spada na powierzchnię Ziemi w postaci opadów atmosferycznych (deszczu, śniegu, gradu). Jej skład zależy od czystości powietrza, które napotyka podczas opadania; charakteryzuje się dużą zawartością gazów (tlenu, azotu, dwutlenku węgla) i może zawierać sadzę, pyłki roślinne, pył przemysłowy, mikroorganizmy, a także pewne ilości soli mineralnych. Ze względu na zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla pH wody opadowej wynosi około 6 (odczyn kwaśny). Niektóre gazowe zanieczyszczenia (dwutlenek siarki, siarkowodór, tlenek azotu) obniżają to pH jeszcze bardziej, powodując zjawisko kwaśnych deszczów. Woda opadowa nie nadaje się do picia, natomiast może być przydatna po zebraniu w kanalizacji do celów gospodarczych i przemysłowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_opadowa
Jak wykorzystać deszczówkę?
Woda deszczowa może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych m.in. do:
nawadniania upraw ogrodowych i trawników,
spłukiwania urządzeń sanitarnych,
prania,
prac porządkowych w budynkach i ich otoczeniu,
mycia samochodów.
Może być wykorzystana również do celów komunalnych oraz przemysłowych, gdzie nie jest wymagana woda o jakości wody pitnej, m.in. do:
procesów technologicznych w usługach i przemyśle,
płukania sieci kanalizacyjnej.
Warto więc zbierać wodę deszczową i ją wykorzystywać. Z jednej strony z uwagi na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym, gdyż nie ma też potrzeby stosowania środków zmiękczających. Poza tym zużywa się mniej środków piorących, a w pralkach nie pojawia się kamień. Woda deszczowa jest także korzystniejsza dla skóry wrażliwej i zwierząt domowych. Miękka woda poprawia ponadto wegetację roślin.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_opadowa
Znaczenie wody dla człowieka
Czy woda jest dla nas ważna? Niewiele osób zastanawia się nad tym na co dzień. Rzadko myślimy o tym, co stałoby się, gdyby wody zabrakło i nawet nie bierzemy pod uwagę, że tak może się stać. Tak naprawdę, zasoby wodne zmniejszają się z dnia na dzień, więc warto byłoby korzystać z niej bardziej rozsądnie. Woda jest konieczna, by mogły rozwijać się rośliny i zwierzęta, ale ma ona nieopisane znaczenie także dla człowieka. Bez niej nie przetrwalibyśmy zbyt długo i jest ona źródłem życia na całej Ziemi. Zamiast więc bezmyślnie ją marnować, lepiej zastanowić się nad sposobami, które pozwolą ją oszczędzać. Można to robić w wielu sytuacjach, a wszystko zależy jedynie od nas. Być może rzadziej będziemy myć samochód? Warto to przemyśleć!