Geodezja - szeroki temat

nia nadawane przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Egzaminy składają się z części pisemnej oraz ustnej. Po pozytywnym wyniku egzaminu dana osoba otrzymuje tytuł zawodowy geodety

Geodezja - szeroki temat Budowa, drogi i podział działek to niektóre z domen geodety. Z tego powodu to dobry wybór tego rodzaju usług.

Uprawnienia geodezyjne w Polsce - Wikipedia

Uprawnienia geodezyjne ? uprawnienia nadawane przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Egzaminy składają się z części pisemnej oraz ustnej. Po pozytywnym wyniku egzaminu dana osoba otrzymuje tytuł zawodowy geodety uprawnionego (do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii).

W dotychczasowej procedurze nadawane były następujące zakresy uprawnień (pierwsze dwie cyfry oznaczają rok wprowadzenia w prawie danego zakresu, a trzecia cyfra oznacza zakres):

841 ? pomiary sytuacyjno-wysokościowe i opracowanie ich wyników
842 ? rozgraniczenia i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
843 ? geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne
844 ? geodezyjna obsługa inwestycji
845 ? geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
846 ? szacowanie nieruchomości gruntowych
847 ? fotogrametria naziemna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uprawnienia_geodezyjne_w_Polsce


Geodezja i powstawanie nowej budowli

Budowa domu, czy innej nieruchomości wymaga odpowiednich zezwoleń z urzędu. Uzyskać je można jedynie przez odpowiednie dokumenty i mapki przygotowane przez geodetę. Pierwsze zezwolenie, czyli na inwestycję, musimy uzyskać jeszcze rozpoczęciem czynności przygotowawczych. Po uzyskaniu wstępnej zgody można wystąpić o pozwolenie na budowę.

Tutaj również potrzebny jest geodeta, który musi przyjechać na działkę na której ma powstać nowa budowla i wykonać pomiary. Pierwszą rzeczą jest tyczenie granicy budynku oraz przygotowanie mapki do celów projektowych na której widnieje działka z naniesionym budynkiem oraz sąsiednie tereny.


Fotogrametria w geodezji

Fotogrametria ? dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów).

Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów.

Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe aparaty fotograficzne, wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji. =

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotogrametria



© 2019 http://studio7.waw.pl/